Naplók, önéletrajzok

Beszámoló az
1976 I. negyedévi
otthonnevelői tevékenységről

Beszámoló

az 1976 I. negyedévi otthonnevelői tevékenységről.

Az 1975. okt. 20-án készült Munkaterv fő vonalakban vázolja az otthonnevelői tevékenység területeit, valamint rövid elemzést ad a lakóotthon személyi és dologi helyzetéről. Az otthonnevelői tevékenység összetettségéből adódóan a Munkaterv azonban csak a racionálisan mérhető tevékenységet ölelheti fel, az egyéb törekvéseket ezen beszámoló is csak érintheti.

I.

1. Rendszeres, negyedéves terv szerinti megbeszéléseket tartunk más-más gyakorisággal, az üzemi hármassal, a magyarosztállyal és a káderigazgatóval. A kialakult jó kapcsolat természetesen a munkatervtől eltérő időben történő megbeszéléseket is lehetővé tesz a dolgok sürgősségétől függően. Ezen gyűléseken – különös figyelemmel az üzemi hármas értekezleteire – a tartalmi munka érdekében tevékenyen részt veszek.

2. A kolóniaülések tartalmi és formai előkészítésében, szervezésében, annak tervszerinti lefolytatásában aktív részt vállalok.

3. A Házbizottság megszervezésével elértük azt, hogy minden fontosabb lakóotthont érintő problémában egyeztetjük álláspontunkat. A Házbizottság azonban a személyi összetétel kedvezőtlen volta miatt még nem működik megfelelő hatékonysággal.

4. Jó kapcsolatunk van a lakóotthon körzetében működő WBA szervezettel. A német háziasszonyok részére sikeres főzőtanfolyamot tartottunk, míg a WBA nálunk programszerinti előadásokat szervez. (Nemi élet, nemi erkölcs, nemi betegségek, konzuli, jogi problémák, stb.). A WBA szervezettel közös munkatervünk van, akcióikban lehetőségeinkhez mérten részt veszünk.

5. Nem értünk el lényeges javulást a lakóotthoni rend és tisztaság terén, ezért a magyar és a német vezetőséggel megtárgyalva a lakásfelelősi rendszer bevezetését határoztuk el, amely jelenleg a vezetők kiválasztásánál tart.

6. Nem tudtuk megszervezni a Lakóbizottságot káderhiány miatt. Amennyiben a lakásfelelősök kiválasztása sikerrel jár, az forrása lesz a megalakítandó Lakóbizottságnak is.

7. A Fegyelmi Bizottságot megszerveztük, ajánlásra egy 1975-ben ismét kiutazó fiatalt bíztunk meg az elnöki feladatok ellátásával, aki azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Tevékenysége alatt kétszer kellett a Fegyelmi Bizottságot újjászervezni, majd, miután megnősült és kiköltözött, javaslatot tettünk visszahívására. Jelenleg az FB újjászervezése folyik, tevékenységét az üzemi hármas vette át, kevés hatásfokkal. Ettől függetlenül a fegyelmi helyzet valamit javult azzal, hogy néhány aktív rendbontó hazaküldését sikerült a gyárban elérni.

II.

1. Ez évben a lakóotthonban 21 db múzeumbérletet adtunk el.

2. Az általam vezetett M-L középiskolában ez évben 9 fő vizsgázott eredményesen a lakóotthonból.

3. Személyes agitáció nyomán 14 fő jelentkezett a Táncsics Mihály gimnázium kihelyezett levelező tagozatára. Ezen fiatalok részére korrepetálást szervezek, valamint javaslatot tettem tanulószoba berendezésére.

4. A KISZ által szervezett politikai vitakörben vitaindító előadásokat tartottam a fiatalok által kiválasztott témákban.

5. Rést veszek a faliújságok szerkesztésében és a Holbein-Tükör című házi újság munkájában.

6. Ösztönzöm a különböző megyei rendezvényeken való részvételt.

7. Megszerveztük a könyv-folyóirat és újság terjesztést a lakóotthonban.

8. Megállapodást kötöttünk a berlini Magyar Kultúra Házá-val filmkölcsönzés ügyében. A vetítési lehetőségek vizsgálata most folyik.

9. A megyei KISZ-bizottság kezdeményezésével kapcsolatot építettünk ki a Kulturpalast-ban működő nemzetközi klubbal.

10. Foto-pályázatot írtunk ki, amely azonban érdektelenség miatt nem járt sikerrel.

11. Nem járt sikerrel ez ideig az Irodalmi Színpad megalakítására tett többszöri kísérletem sem. Így nem alakulhatott meg a tervezett Ifjúsági Klub sem. Ezek szervezéséről természetesen nem mondtunk le.

12. A megyei KISZ-bizottság kezdeményezésére kapcsolatot építettünk ki az Idegennyelvű könyvesbolttal könyvterjesztés céljából.

13. Megszerveztük szerződés keretében a reprodukció-poszter árusítását, illetve annak szervezeti kereteit. Az ehhez tartozó tárgyi feltételek biztosítása jelenleg folyik.

III.

1. Megszerveztünk egy motoros klubot.

2. Kirándulásokat szerveztünk Weimar, Eisenach, Gotha, Erfurt helységekbe. Átlagos részvétel 20-30 fő.

3. Ösztönöztük a tornatermi sporttevékenységet. A téli időszakban nagyobb sikerrel, mint a rendelkezésre álló lehetőség. A tornaterem iránti érdeklődés a nyári időszak kezdetével visszaesett.

4. Nem járt sikerrel az Országjáró klub szervezése. Ezt jobb előkészítéssel újra megismételjük.

5. Tevékenyen szerveztük a megyei sportrendezvényeken való részvételt.

IV.

A munkámhoz szükséges személyi kapcsolatok kedvezően alakultak az eltelt időszak alatt, mind a megyei, mind a német partnerekkel. A lakóotthoni üzemi hármassal sikerült a kezdettől jó munkatársi kapcsolatot kialakítani, ez a kapcsolat azonban nem kellően termékeny, megítélésem szerint részükről kevés a kezdeményezés. Jelenlegi állapotában az üzemi hármas nem vezetője a kolóniának és nincsenek is ilyen törekvéseik. Ez lecsökkenti az otthonnevelő lehetőségeit, amellett, hogy a fiatalokban azt a benyomást kelti, hogy a fegyelmi és egyéb tevékenység csak az otthonnevelő személyes ügye. Megítélésem szerint emiatt nem alakulhatott ki a megfelelő viszony köztem és a fiatalok között, jóllehet ez általánosságban nem mondható rossznak.

A fiatalok között valamit elérni csak személyes agitációval lehet. Bármilyen felhívás, stb. a faliújságon eddig hatástalan maradt. (Előfordult, hogy ingyen mozijegyet nem tudtunk elosztani). Hatástalan a kollektív, vagy lakásonként történő beszélgetés is. Ilyen esetben a fiatalok egymást „überelve” szegülnek szembe a nevelő törekvéseivel, eddig még betartva az udvariassági szabályokat. A fiatalokat egyéni elbeszélgetéssel tudtam csak kivonni a többiek hatása alól, nagyobb részben ezt is csak ideiglenesen. E tapasztalatok birtokában kellett újraértékelnem elképzeléseim nagy részét, és az időigényesebbnek látszó egyéni elbeszélgetéseket, illetve az egyénekkel való differenciált foglalkozást helyeztem előtérbe. A legsúlyosabb probléma azonban a káderhiány, és a társadalmi munka iránt tanúsított általános közönyösség. Sajnos az anyag előzetes ismeretében ez ősszel sem fog javulni. Nincs megfelelő utánpótlása az üzemi négyesnek sem. A kiutazó fiatalok beállítottsága ismeretében nehéz aktivistákat találni, és ez a tény sok törekvést megkérdőjelez. Közhely, de az otthoni kiválasztásnál alkalmazott igénytelenség súlyos helyzetbe hozza az itt dolgozó kevés és cselekvéseiben korlátozott vezetőket, beleértve az otthonnevelőt is.

Nem tudtam eredményt elérni az alkoholizmus ellen sem. A fiatalok olyan tájegységekről érkeznek (Komárom megye), ahol az alkoholellenes propagandát a szülőkkel kellene kezdeni. Általános kép a több liter pálinkával idelátogató szülő, akik aztán itt nagy ivászatot rendeznek.

Munkámmal, eredményeimmel általában nem vagyok elégedett, de tudomásul igyekszem venni, hogy az elképzelések egy részéről a tények ismeretében le kell mondanom.

Dresden, 1976. 05. 28.

Tar Sándor
otthonnevelő